چهارشنبه 22 مرداد 1399

جهش تولید را بخش خصوصی ایجاد می‌کند، لذا اهمیت تحقق شعارسال و عزم جدی دربخش حاکمیتی باید با عزم راسختری ادامه پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن وتجارت از کرمانشاه، یادداشت حامد احمدیان_عضوهیات مدیره خانه صنعت،معدن و تجارت استان کرمانشاه

 

نوروزی دیگر بر مردمان ایران زمین گذشت، نوروزی که ریشه در فرهنگ‌کهن کشور پهناورمان دارد و باور هر مرد و زن ایرانی این است که با آغاز بهار و نوروز، دریچه‌های تازه‌ای برروی انسان گشوده می‌شود.

 

امسال با وجود شوک کرونا، اما باز با این حال این امیدواری وجود دارد که بیماری‌ها، بدی‌ها و کرختی‌ها و نداری‌ها و روزهای ناخوش در پوشش سال کهنه بماند و فراموش شود و در سال جدید خیر و برکت و شادی و سلامتی، زندگی‌ها را در برگیرد.

 

رهبر معظم انقلاب در تداوم تاکیدات مکرر بر نامگذاری سال 99، خواستار این شدند کسانی که دست‌اندر‌کار هستند جوری عمل کنند که تولید جهش پیدا کند و یک تغییر محسوسی در زندگی مردم به وجود بیاورد، بنابراین بخش خصوصی عامل مهم اقتصاد با هدف جهش تولید در کشور است.

 

تولید و اشتغال رابطه مستقیم باهم دارند به گونه‌ایی که رونق یکی با رونق دیگری همراه خواهد بود و برعکس. این رابطه مستقیم حکایت از آن دارد که برای افزایش اشتغال و اشتغالزایی باید برای جهش تولید، با کیفیت بهتر  برنامه صادراتی داشت و گرنه بی برنامگی تولید و اشتغال موجود را هم از بین می‌برد.

 

برنامه احیای واحدهای تولیدی، اتمام طرح‌های نیمه‌تمام و جذب سرمایه‌گذاری برنامه‌های خوبی است که تاکنون اجرا شده و باید با برنامه‌های نوتر و خلاقانه‌تر بروز و پیگیری شود.

 

نرخ بالای تسهیلات بانکی، واردات بی‌رویه، قاچاق کالا، بوروکراسی شدید اداری و رقابت ناسالم از جمله مشکلات عمده موجود در تولید است، همین مسائل سبب می‌شود که مشکلات و مسائل کسب و کار پیش آید و بیکاری افزایش پیدا کند، تولید رونق پیدا نکند و اقتصاد با بحران مواجه شود.

 

با وجود این موانع و مشکلات، رغبتی برای تولید ایجاد نمی‌شود و اگر هم مردم سرمایه‌ای داشته باشند ترجیح می‌دهند آن را به بانک‌ها ببرند و دنبال کار تولیدی نروند، بنابراین باید توجه ویژه‌تری این مسائل و مشکلات و البته اجرای آن‌ها بررسی شود.

 

به نظر می‌رسد اهمیت تحقق شعارسال و عزم جدی دربخش حاکمیتی باید با عزم راسختر ادامه پیدا کند و تجدیدنظر کلی در سیستم‌های بانکی، پولی،گمرکی و مالیاتی بسیارضروری به نظررسیده و همکاری و الگو‌گرفتن از کشورهای موفق و‌ پیشرفته می‌تواند مدلی موفق باشد.

 

بنابراین جهش تولید را بخش خصوصی ایجاد می‌کند و باید اقتصاد استان و کشور دغدغه همه قوا و نه تنها دولت، تمام مدیران، مسؤولان دولتی، بانک‌ها و دیگر بخش‌ها که نقش حمایتی و نظارتی دارند.

 

پس‌باید فضا را برای بخش خصوصی و حرکتی با عزم برای جهش تولید ایجاد کرد و همگی بسیجی گونه وارد عمل شوند.

==================

یادداشت: حامد احمدیان- عضوهیات مدیره خانه صنعت،معدن،تجارت استان کرمانشاه

 

انتهای پیام/

ارتبـاط با ما

آدرس : کرمانشاه - شهرک صنعتی بیستون ابتدای شهرک ساختمان خدمات فناوری کسب و کار

تلفکس : 34735098-083

تلفن :    34735108-083

کانال تلگرام:   ksh-himt@

E-Mail : khsanat_kermanshah@yahoo.com

 

Template Design:Dima Group