سه شنبه 12 اسفند 1399

 

 

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن وتجارت از کرمانشاه؛  بخش مالی یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر سازمان‌هاست و مدیر حسابداری نقشی کلیدی در آن ایفا می‌کند.

 

نقش حسابداران مضاف نقش خزانه‌داری، مسئولیت‌ تحلیلی هم دارد و این مسئولیت‌ها شامل پشتیبانی از تیم مدیریت در تصمیم‌های عملیاتی سازمان می‌شود. با توجه به اهمیت و جایگاه حسابداران در دنیای اقتصاد پنج دسامبر مصادف با 15 آذرماه را به عنوان روز جهانی حسابدار در تقویم‌های بین‌المللی ثبت کرده‌اند.

 

به همین بهانه روابط عمومی خانه صنعت ،  معدن و تجارت استان کرمانشاه؛ گفت‌وگویی با یکی از پیشکسوتان و قدیمی‌های حسابداری کرمانشاه حمیدرضا احمدیان داشت.

 

این حسابدار پیشکشوت، در کنار سابقه ۴۵ ساله‌اش در امورمالی، حسابداری و مشاوره مالی و مالیاتی پیشکسوتان حوزه صنعت و تولید نیز است.

 

حسابداری برای حمیدرضا احمدیان حرفه پدرپیشگی محسوب می‌شود. او در کنار پدر این کار را شروع کرد و در سال‌های ۵۳-۵۲ با وجود اینکه تنها ۱۵ سال سن داشت دوره‌های آموزشگاهی حسابداری را گذراند و وارد بازار کار شد تا در دوران دانشجویی نیز همین رشته تحصیلی را ادامه بدهد.

 

وی در دوران کاری خود مدیر مالی، مشاور مالیاتی شرکت‌ها و حسابدار شرکت‌های مختلف تولیدی و تشکل‌های متعددی در استان بوده است و هم‌اکنون به عنوان مشاور امور مالی و حسابداری خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه مشغول فعالیت است.

 

احمدیان پله پله در حرفه حسابداری رشد کرد و موفقیت‌هایش را نتیجه عشق به حسابداری، تلاش، پشتکار و شب نخوابی‌هایی می‌داند که به واسطه نبود سیستم‌های کامپیوتری در دهه‌های اول کاری‌اش کشیده است.

 

این پیشکسوت که در حوزه مالی و حسابداری کارآفرینی‌های زیادی داشته و در طی این چهار دهه فعالیت حسابداران و مدیران مالی زیادی را پرورش داده است، اظهارداشت: فعالین اقتصادی باید به حسابداران اهمیت بدهند و آن‌ها را به عنوان قلب تپنده مجموعه خود بدانند.

 

احمدیان حسابدار را ترسیم کننده نقشه راه می‌داند و خاطرنشان کرد: با محاسبات دقیق حسابدار است که مدیران متوجه می‌شوند تصمیمات گذشته چه بهره‌هایی برای آن‌ها داشته و در تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی برای آینده به آن‌ها کمک می‌کنند.

 

وی ضمن توصیه به مدیران که در انتخاب حسابدار خوب دقت کنند، افزود: با توجه به بروز شدن و تغییرات روز به روز قوانین و مقررات نباید از آموزش‌های ضمن خدمت حسابداران قافل شوند.

 

احمدیان گفت: خیلی از مدیران واحدهای خصوصی به حسابدار اعتقادی ندارند. هرچند سال‌های اخیر توجه به این امر بیشتر شده است، اما باید به عنوان یکی از مهمترین واحدها به آن توجه شود.

 

احمدیان اعتقاد دارد، در شرکت‌های متوسط و کوچک چون مالک از مدیریت جدا نیست نیاز به حسابدار را کمتر احساس می‌کنند اما در چنین بنگاه‌هایی نیز باید نگاه فراتر از این باشد و به علم و قدرت حسابداری نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

 

مشاور امور مالی و حسابداری خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه تاکید کرد: مدیران واحدهای تولیدی و اقتصادی باید انجام تکالیف مالیاتی، بیمه‌ای، مالی و حسابرسی را در اولویت کار قرار بدهند و با یک حسابدار حرفه‌ای در کنار خود این تکالیف را درست و به موقع انجام شود تا متحمل ضرر و زیان‌های هنگفت نشوند؛گاهی کوتاهی در انجام این تکالیف واحدهای تولید و صنعتی را به تعطیلی می‌کشاند.

 

وی با تقدیر از زحماتی که اساتید دانشگاه برای تعلیم و تربیت حسابداران و آموزش مباحث علمی متحمل می‌شوند خطاب به جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی رشته حسابداری، گفت: این آموزش‌ها به عنوان پایه علمی کار حسابداری است، اما باید در محیط و شرایط واقعی کار قرار بگیرند و پس از فارغ‌التحصیلی مطالعه و آموزش‌های مستمر را با توجه به تغییرات لحظه ای در قوانین و مقررات مالی و کسب و کار را فراموش نکنند.

 

وی با اشاره به اینکه حسابدار در جریان کامل فعالیت‌های یک شرکت قرار می‌گیرد، اظهار داشت: این کار موجب می‌شود که حسابدار به صورت چند وجهی و چند بعدی به زندگی نگاه کند.

 

این حسابدار پیشکسوت گفت: کسانی که تازه به این عرصه قدم می‌گذارند باید سعه صدر و صبر داشته باشند و چند سال اول را به تجربه‌اندوزی مشغول باشند که باعث رشد و شکوفایی آن‌ها در سال‌های بعد خواهد شد.

 

احمدیان افزود: حسابداران باید به منظور هم‌افزایی نشست‌های مشترک، مباحثه‌های علمی و عملی داشته باشند و اخلاق و منش حرفهای را حفظ کنند.

 

وی در خصوص بازارکار و پذیرش در این رشته، اظهار داشت: با توجه به پیچیدگی‌هایی که در کسب و کارها ایجاد شده تقاضا برای این حرفه روز به روز بیشتر و توجه مدیران و فعالین حوزه اقتصاد هم متناسب با این بازار بیشتر می‌شود.

 

مشاور امور مالی و حسابداری خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از دولت نیز تقاضا داریم که حتما به تشکل‌های موجود در حوزه حسابداری توجه ویژه‌ای داشته باشد چرا که حسابدار‌ها می توانند در شفافیت مالی کشور، تولید ناخالص داخلی، اشتغالزایی و کارآفرینی نقش بسزایی داشت باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: تعدد بخشنامه‌ها و نفی‌کردن بخشنامه‌های قبلی کار را سخت‌تر کرده است، دولت باید برای کسب و کارهای مختلف تسهیلگر باشد. در این صورت کارهای حسابداری و حسابرسی می‌تواند پویاتر باشد. در جامعه حسابداران هستند که می‌توانند انضباط مالی و شفافیت مالی در بخش خصوصی و دولتی ایجاد کنند.

 

احمدیان افزود: همان اندازه که در بخش دولتی حسابداری، حسابرسی و ذیحسابی مهم است به همان تناسب هم برای دولت مهم است و وابستگی‌های بودجه در سال‌های اخیر به نفت کاهش پیدا کرده و در عوض وابستگی‌ها به مالیات بیشتر شده است، حسابداری در سیستم های مالیات ستانی با بخش خصوصی بیشتر داشته باشد. از تمام جوانب فشارهایی به بخش خصوصی وارد شده است که با تعامل بیشتر می‌تواند مفید فایده باشد.

 

وی به عنوان حسابدار پیشکسوت در پایان از دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی در خواست کرد؛ روز حسابدار را به تقویم رسمی کشور اضافه کنند.

 

انتهای پیام/پ

آموزشگاه

ارتبـاط با ما

آدرس : کرمانشاه - شهرک صنعتی بیستون ابتدای شهرک ساختمان خدمات فناوری کسب و کار

تلفکس : 34735098-083

تلفن :    34735108-083

کانال تلگرام:   ksh-himt@

E-Mail : khsanat_kermanshah@yahoo.com

 

Template Design:Dima Group